WISS Team

Creative Department

Krisnen Chinnien
Designated Head of Department

Shyamaa Kureemun

Flavio Jacquin

steeves

Steeves Burmeea

Cedric Sookunah

Jennifer Jacquotte Augustin

Reena KISSOON LESTE

Marie Noelle Sooklall

Megane Duvergé-Félicité

Music

English & Drama Department

Meghan Luchmaya
Head of Department

Marie-Hélène Ulcoq

Geeta

Geeta Ramdaursing

Kelly

Kelly Clair

Pritika Beerjeraz

Vimi Ballgobind

Saadiya

Saadiya Goolamally

Lakshana

Laskhana CHAMOO

Achalashree Sharma Shastry

Kajul Bhugowan

Kajul Bhugowan

Divya

Divya Mosafer

Tayvanee

Thayvanee Valaydon

Kavina

Kavina Mardaymootoo

Youdza

Youzda Lalloo

French Department

Joana Ramasamy
Head of Department

Aurelie Tuyau
Departmental Coordinator

Emmanuelle Piany

Janick Lazer-Felix

Julie Rivet-Boudan

Melisa

Melisa Sibilant

Mervyn Auckhaya

Agnes Seeruthun

Noorina Baichoo

Azraa

Azraa Rohonee

Celine

Celine Matombe

Humanities Department

Deeksa Torul
Departmental Coordinator

Shahannah Dookhan


Head of Department

Ceila Nawoor

Shaheen Mohamed

Vishaya Appadu

Khushboo Ramdharry

Kesshree

Kesshree Mohun

Kunal

Kunal Dooshun CHUNURMUN

Krish-Nee-Devi POORUN

Ougesh Chummun

Maths Department

Marie Sen Siong
Head of Department

Lovena Nithoo-Somnac
Departmental Coordinator

Diana Norungee

Jatin Johaheer

Mohesh Mutty

Nagesra Ramdoo

Nelvin Sundanum

Sanjay Bissoony

Kovani Adecalon

Reetish Ramasawmy

Gobinsing

Parvatee Gobinsing

Physical Education

Clarel Soucient
Head of Department

Davesh Ragoo

Giovanni Lindor

Laine David

Kheshali

Kheshali Rambhunjun

Science Department

Arounen Poinen
Head of Department

Keshinee Pyanee

Laksha Domah

Sebastien Montille

Janvee Jhoomuck

Pamela Napanahani

Vikash Shiboo
Departmental Coordinator

Nagesra Ramdoo

Attea

Atteea Taujoo

Vasantee Purahoo

Deepa

Deepa Sunnoo-Ramma

Chaya

Chaya Dawonauth

Science Lab Attendant

Neeta

Neeta Halkhory

Food Science and Nutrition Technician

ICT & Computer Science

Avinash

Avinash Ghurhoo
Head of Department & School Technology Administrator

Pratima Seewoonauth

Artee Anousha Rughoonundun

Wellbeing Department

Sanjay

Sanjay Bissoony
Inclusion coordinator

Melanie Lollbeeharry

Melanie Lollbeeharry
School Counsellor

Caroline Rynhoud
Student Support Specialist

Bonita André Agathe
School Nurse

Youvana Tadebois
Student Support Leader / Careers Counselor

Delphine

Delphine Desvaux De Marigny
Discipline Coordinator

Jean Noel Valery
School Life Leader

Library

Ms Angela de Robillard
Head Librarian

Ms Diya Seetal
Librarian

Ms Joshita Devi GHURBHURRUN
EAL Teacher & Assistant Librarian

Various

Melisa

Melisa Sibilant
Form 1 level Coordinator

Norina

Noorina Baichoo
Form 2 level Coordinator

Janick-Lazer-Felix

Janick Lazer-Felix
Form 3 level Coordinator

Delphine Desvaux De Marigny
Discipline Coordinator

Vishaya Appadu
Forms 6 & 7 Coordinator

Diana-Norungee

Diana Norungee
Student Council Coordinator

Laine David
Duke of Edinburgh Award Coordinator

Christina-Appadoo-portrait

Christina Appadoo
Theory of Knowledge Coordinator

Marie-Sien-Song

Marie Sen Siong
School Data Analyst

Administration

Luicille

Luicille Valente

Head of Administration
Personal Assistant

Pooja

Pooja Gukhool
School Human Resources Advisor

Rekha

Rekha Panchoo
Finance

Pascaline

Pascaline Olivier
Finance

Angela Besegue Pirogue
Admission Officer

Sapna

Sapna Luximon
Accounting Clerk

Sylvia Savannah
Events Coordinator & Receptionist

Anne-Summougum

Anne Summoogum
Administration

Maintenance Department

Frederic

Mr Frederic Valente
Facilities Manager

Mr Clyde Emamally

Mr Jordan Emamally

Mr Zinior Georges

You are welcome to contact us any time,
to request more information